Ministranci

Słowo „MINISTRANT” pochodzi od łacińskiego słowa „ministrare” – tzn. „służyć”.

Ministrant to osoba posługująca kapłanowi w czynnościach liturgicznych, sprawowanych podczas Mszy świętej lub nabożeństw.

Możliwość służenia przy ołtarzu jest wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.

Czytaj więcej: Ministranci

Przymierze Miłosierdzia

 

Przymierze MiłosierdziaPrzymierze Miłosierdzia jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych założonym w 2000 roku przez dwóch włoskich kapłanów - ks. Enrique Porcu i ks. Antonello Cadeddu oraz misjonarkę świecką Marię Paulę. Jego statuty zostały przyjęte przez Arcybiskupa Sao Paulo Kardynała Claudio Hummes w sierpniu 2005. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Sao Paulo w Brazylii, natomiast wspólnoty i grupy Przymierza Miłosierdzia są obecne w 36 miastach w Brazylii, a także w Portugalii, we Włoszech, we Francji, Belgii i w Polsce.  Rodzina Przymierze Miłosierdzia gromadzi i jednoczy siły mężczyzn i kobiet, celibatariuszy i małżonków, kapłanów i ludzi świeckich. Wezwani przez Boga na różne sposoby ewangelizujemy i ufając w moc Ducha Świętego realizujmy wszelkie dzieła Miłosierdzia, na które pozwalają nam nasze siły. Naszą misją jest stać się żywą ekspresją miłości miłosiernej, rozlewającej się z serca naszego Boga, poprzez Swój Kościół, dla najbiedniejszych materialnie i duchowo. 

Czytaj więcej: Przymierze Miłosierdzia

Różaniec Rodziców

Różaniec rodziców za dzieci

Dzieło to powstało z potrzeby serca w sierpniu 2001 roku. Obecnie działa około 1700 róż na świecie, z czego 22 w Buku, i ciągle powstają nowe.

W liście apostolskim "O Różańcu NMP" bł. Jan Paweł II wyraźnie przywołał modlitwę różańcową jako dobre rozwiązanie problemów współczesnych rodzin, rodziców i dzieci. Ponadto schemat tej modlitwy zaczerpnięty z idei Żywego Różańca – pozwala uzyskiwać łaski, jakie dla tej formy modlitwy przewidziane są w Kościele.

Z praktycznych wskazań - poprzez udział w róży tworzy się wspólnota modlitwy, wytrwałość, odpowiedzialność i spokój. Rozważanie jednej tajemnicy przez cały miesiąc w kontekście miłości do dziecka powoduje czasem pogłębioną refleksję nad daną sprawą. Idea modlitwy rodziców za dzieci wsparta o sprawdzoną metodę medytacji nad życiem Pana Jezusa i św. Rodziny w rozważaniu tajemnic różańcowych powstała z konkretnymi intencjami. Prosząc Boga, aby chronił nasze dzieci przed skutkami naszych grzechów i słabości wzrastamy w pokorze, zaczynamy zdawać sobie jaśniej sprawę z tego, w czym sami powinniśmy wzrastać, i prosimy również Boga o wsparcie naszych działań w kierunku naprawy sytuacji. Szerząc ten rodzaj modlitwy również ewangelizujemy! A Bóg jest zawsze z tymi, którzy Go wyznają przed ludźmi. 

Czytaj więcej: Różaniec Rodziców

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej jest stowarzyszeniem katolickim dla wszystkich, którzy chcą razem zbliżać się do Boga przez Maryję

- Powstało pod wpływem Objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré w 1830 w Kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Paryżu
- W Polsce istnieje i działa od 1852 roku
- Włącza się w wolontariat dla chorych, samotnych i ubogich w duchu Św. Wincentego á Paulo

Czytaj więcej: Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej